Kwasy medyczne Gdańsk

Kwasy medyczne Gdańsk

Jak działają kwasy medyczne i kiedy warto je stosować?

Zmarszczki, przebarwienia, blizny, trądzik różowaty, zatkane pory — jak skutecznie pozbyć się tego rodzaju niedoskonałości? Niezawodną metodą, nie tylko efektywną, ale również bezpieczną i bezbolesną, jest zabieg z użyciem kwasów medycznych. Kwasy pomagają w złuszczaniu martwego naskórka, a także odżywiają i wygładzają skórę, zapewniają jej prawidłowe nawilżenie, dodają blasku i świeżości.

Rodzaje kwasów i ich działanie.

To, jakich kwasów używamy w trakcie zabiegu, jest uzależnione od potrzeb skóry. W niektórych przypadkach wystarczą łagodniejsze preparaty, czasem jednak potrzebne są kwasy o zdecydowanie bardziej intensywnym działaniu.

    Kwasy owocowe — AHA

    Kwasy AHA służą przede wszystkim do oczyszczania porów, złuszczania i nawilżania. Doskonale sprawdzają się w walce z trądzikiem, zanieczyszczeniami czy uszkodzeniami skóry spowodowanymi np. opalaniem. W tej grupie znajdziemy m.in.:

    • kwas mlekowy — stosowany w walce z przebarwieniami, wiotkością skóry i zatkanymi porami. Wspomaga produkcję kolagenu, wyrównuje koloryt i nawilża;
    • kwas jabłkowy — w zależności od stężenia może działać nawilżająco lub wygładzająco;
    • kwas migdałowy — oczyszcza, odświeża, odżywia skórę i wyrównuje jej koloryt, nie powodując przy tym zwiększonej wrażliwości na promienie UV;
    • kwas glikolowy — oczyszcza pory i regeneruje skórę, a także reguluje wydzielanie sebum i wspiera syntezę kolagenu. Nie jest wskazane stosowanie go na skórę suchą lub naczynkową;
    • kwas szikimowy — złuszcza naskórek, nie powodując przy tym podrażnienia skóry, nawilża skórę, a także pomaga w przeciwdziałaniu trądzikowi;
    • kwas pirogronowy — działa przeciwtrądzikowo, niweluje zaskórniki oraz pomaga w usuwaniu przebarwień. Działa również antybakteryjnie.

    Kwasy BHA — betahydroksykwasy

    W grupie BHA znajduje się tylko jeden kwas: salicylowy. Ma on przede wszystkim działanie oczyszczające i przeciwzapalne, a przy tym pomaga w regulacji wydzielania sebum. Podobnie jak kwasy AHA, najczęściej jest stosowany w przypadku trądziku, wyprysków i zablokowanych porów.

    Mówiąc o kwasie BHA, warto wspomnieć także o jego pochodnej — kwasach LHA (lipohydroksykwasy), które działają niemalże w identyczny sposób, ale są delikatniejsze od kwasu salicylowego.

    Kwasy PHA — polihydroksykwasy

    Najefektywniejsze i najsilniejsze działanie wykazują kwasy z grupy PHA, do których zaliczamy kwas laktobionowy, glukoheptanulakton i glukonolakton. Tego rodzaju substancje, oprócz standardowego oczyszczania i nawilżania, oddziałują również na naczynka i wzmacniają barierę lipidową skóry. Dlatego rekomendujemy je osobom zmagającym się np. z łuszczycą, trądzikiem różowatym czy łojotokiem. Dzięki specyficznej budowie, kwasy PHA nie podrażniają skóry, nie powodują dyskomfortu (np. pieczenia), a przy tym działają wolniej, dłużej i z większą mocą. Zabieg z kwasami PHA, zwłaszcza z kwasem laktobionowym, można wykonywać o każdej porze roku i na każdym rodzaju cery, nawet bardzo wrażliwej i naczynkowej — efektem będzie wówczas redukcja tzw. pajączków i rumienia.

    Inne kwasy medyczne

    Popularnymi kwasami, które często stosuje się w ramach peelingu chemicznego, są także m.in.: kwas azelainowy, kwas ferulowy czy kwas fitowy. Nie zaliczają się one do żadnej z wyżej opisanych kategorii.

    Kwas azelainowy nie tylko oczyszcza pory, usuwa zaskórniki i złuszcza martwy naskórek, ale również działa przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo i antybakteryjnie. Pomaga rozjaśnić przebarwienia, zniwelować rumień i widoczność naczynek, wyrównuje koloryt i strukturę skóry. Wskazaniem do peelingu z kwasem azelainowy jest m.in. trądzik różowaty, skóra atopową, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych.

    Kwas ferulowy znakomicie sprawdza się przy wygładzaniu drobnych zmarszczek i przeciwdziałaniu nadmiernemu wydzielaniu łoju. Skóra staje się gładsza, nieco zmatowiona, ale również dogłębnie nawilżona. Jego działanie wspiera również procesy produkcji kolagenu i elastyny.

    Kwas fitowy jest antyoksydantem o dość łagodnym działaniu, więc można stosować go na cerę naczynkową i wrażliwą oraz na okolice oczu; nie ma również przeciwwskazań do wykonywania zabiegu latem. Peeling z kwasem fitowym pomaga w zmniejszeniu widoczności przebarwień i naczyń krwionośnych, a przy tym nawilża i oczyszcza.

    Zabieg z użyciem kwasów medycznych

    Peeling z zastosowaniem kwasów medycznych jest poprzedzony konsultacją, podczas której specjalista wyklucza przeciwwskazania. Zabieg nie powinien być wykonywany m.in. w przypadku opryszczki, a także w czasie ciąży (wyjątkiem jest tu kwas azelainowy) i karmienia piersią.

    Następnie, po dopasowaniu odpowiednich substancji i określeniu ich stężenia, nakłada się kwas na wcześniej oczyszczoną skórę. To, jak długo preparat pozostanie na skórze, jest uzależnione od indywidualnych potrzeb: czasem wystarczy godzina, w innych przypadkach nawet kilka godzin. Niekiedy kwas jest zmywany przez pacjenta samodzielnie w domu, według wskazówek specjalisty.

    Po zabiegu przez pewien czas może utrzymywać się zaczerwienienie, a naskórek zaczyna się złuszczać. W tym czasie należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, nawilżać skórę i używać kremu z filtrem SPF50.

    Comments
    Share
    admin1